Menu
header photo

The Love of Figueroa 530

mclambmclamb63's blog

Blog Component

تاریخچه کمپانی هواوی از مجال تاسیس تا هم اکنون

تاریخچه کمپانی هواوی از زمان تاسیس تا هم اکنون
وقتی مایکروسافت هم نتوانست
روند پرورش و محافظت یوزرها سیستم‌عامل‌های تلفن همراه و طبیعتا گوشی‌هایی که این سیستم‌عامل‌ها را دارا‌هستند از چیزی به اسم فیدبک مثبت تبعیت می‌نماید .

به‌این معنی که هر چه فروش گوشی‌های دارای یک سیستم‌عامل مختص عمده باشد , توسعه‌دهنده‌های بیشتری برای آن سیستم‌عامل اپلیکیشن ساخت خواهند کرد . در نتیجه تعداد اپلیکیشن‌های آن افزایش خواهد یافت .

هرچه نیز تعداد اپلیکیشن‌ها ارتقا یابد , طبیعتا تعداد افرادی که به‌سوی این سیستم‌عامل کشیده می‌شوند بیش تر می‌گردد .

این یک سیستم با فیدبک مثبت میباشد . ارتقا یک کدام از این دو متغیر یعنی «تعداد اپلیکیشن‌ها» و «فروش گوشی» روی همدیگر تاثیر مثبت می گذارد .

ساخت یک سیستم‌عامل جدید برای یک کمپانی وسیع کار سختی نمی باشد اما تبدیل آن به رقیبی برای سیستم‌عامل‌های جانور دوچندان دشوار و مستلزم و پول و عملکرد فراوانی است .

هواوی
برای مثال هنگامی‌که مایکروسافت کارایی کرد سیستم‌عامل ویندوز فون خویش را پرورش دهد , به توسعه‌دهندگان نرم افزار پول پرداخت می کرد که اپلیکیشن خود را برای ویندوز فون هم بنویسند .

ولی در غایت به دلیل عدم‌استقبال یوزرها و مشکلات ویندوز فون , مایکروسافت این پروژه را متوقف کرد . در دنیایی که در آن غولی مانند مایکروسافت نتواند از عهده این کار بر‌آید , بعید است که هواوی بتواند .

هواوی نیز در صورتی بخواهد سیستم‌عامل خود را بسط دهد بدون چاره است چنین کاری بکند . تا به امروز هواوی هیچ عاملی برای چنین کاری نداشته است ; زیرا اندروید یک سیستم‌عامل کدباز است که هواوی آن را در گوشی‌های خویش با یه خرده تغییرات استفاده میکرد .

از آن‌سو نیز گوگل خدمات و به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری اندروید را تامین می کرد و مهم‌تر از آن یک دکان اپلیکیشن یعنی مغازه پلی را داشت که به تمام گوشی‌های اندرویدی خدمات ارائه می‌داد .

اندروید اکوسیستمی بود که هواوی و بقیه شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی در آن می‌توانستند حرفی برای بیان کردن داشته باشند . ولی فرمان دونالد ترامپ به تحریم هواوی سبب ساز می گردد که در فیض گوگل دیگر خدماتی به گوشی‌های اندرویدی تولید هواوی نخواهد داد .

تحریم هواوی , تحریم‌های نرم و طاقت فرسا
تحریم هواوی تاثیری دو جنبه‌ای دارد . جنبه نخستین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه را مستقیما پایین تاثیر قرار خواهد که اما در نهایت دود آن به دیده مشتریان نیز می رود .

جنبه دوم تحریم هواوی همین موضوع عدم دسترسی هواوی به سرویس ها گوگل است که مستقیما روی بازار تلفن‌های یار و همدم و مشتریان تاثیر می‌گذارد . ما در‌پی می خواهیم این دو جنبه زمینه را گشوده کنیم ; اما پیش از آن بگذارید پاره ای از تاریخچه‌ هواوی بگوییم .

تاریخچه هواوی
شرکت هواوی بوسیله رن ژنگفی ( Ren Zhengfei ) در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد . رن ژنگفی فارغ‌التحصیل دانشگاه چونگ‌کنیک ( Chongqing University ) چین است . وی بعد از فارغ‌التحصیلی به موسسه تحقیقاتی ارتش جمهوری کردار چین ضمیمه و به‌عنوان یک محقق فناوری در‌این این شرکت مشغول به کار شد .


رن ژنگفی کمپانی هواوی را در سال ۱۹۸۷ با ۲ هزار دلار سرمایه اول تاسیس کرد . کمپانی هواوی در اولِ کار خویش امکانات سوئیچینگ را برای سیستم‌های مخابراتی می‌ساخت . این مجموعه مشاوره‌های تخصصی در حوزه ارتباطات برای شرکت‌های متفاوت در داخل و بیرون از نیز ارائه می‌داد .
تحریم هواوی چرا و چه‌گونه اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و چه‌گونه اتفاق افتاد
تحریم هواوی اما فقط مشتریان هواوی در خارج از چین را به لحاظ نرم‌افزاری پایین تاثیر قرار خواهد داد ; چون دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل رابطه دارد , غربال نموده است .

به همین جهت هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می‌کند یک نسخه از اندروید را به کار می‌گیرد که از خدمات هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و حتی مغازه اپلیکیشن‌های خود هواوی به کارگیری میکنند .

دستور تحریم هواوی همچنین هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی نظیر اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی من جمله کم شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا به‌طور دقیق SOCهای اختصاصی خویش را برای به کارگیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و مثلا نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; البته در دیگر قطعاتی که احتمال دارد خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ فروشگاه هواوی برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی جدیدا آغاز به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا متعلق به اینتل می‌باشند یا این که AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی یار سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD به کارگیری می‌نمایند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دردسترس هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خویش دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استفاده نماید .

همه‌ این‌ها به‌این معنی که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی احتمالا به‌طور بی نقص از در بین خواهد رفت و کارایی هواوی برای ساخت نسخه لینوکس منحصر خویش هم بی‌اثر خواهد شد .

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در پاسخ به تحریم‌های آمریکا , هواوی نیز اعلام کرده است به‌اندازه به کارگیری سه ماه خویش قطعه در انبارهایش داراست . زیرا از قبل پیش‌بینی میکرد که چنین اتفاقی صورت دهد .

این سه ماه به هواوی زمان خواهد داد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات ما یحتاج خود بیابد . اما مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در نتیجه این بخش هواوی به طور کامل از بین خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای گسترش فروشگاه‌ اپلیکیشن , خدمات امنیتی و دیگر سرویس ها اضطراری در اندروید , بعید است که هواوی بتواند یوزرها بیرون از چین را به به کارگیری از این سرویس‌ها راضی نماید ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از کاربر و توسعه‌دهنده ساخت می‌نماید که هر چه چند یکی طولانی تر باشد , تعداد دیگری نیز افزایش می‌یابد .

Huawei Honor 10
ممکن است تولید یک مغازه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را کپی کند و به عنوان مثال نرم افزار بفروشد , بتواند کاری را از پیش غالب شود ; ولی همین نیز یک نقص‌ داراست .

اپلیکیشن‌ها بر طبق استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها فروشگاه پلی روی تلفن همراه نصب می شوند , کار مینماید . اگر همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , مشخص نیست چقدر از آن‌ها با به‌روزرسانی‌های خود گوگل سازگار باشند .


هنگامی سرویس ها گوگل در دسترس نباشد
بعضی از اپلیکیشن‌ها از خدمات گوگل برای کار کردن استفاده می کنند . خدماتی مثل سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . حالا در صورتی‌که اپلیکیشن اندرویدی که روی گوشی‌های بدون سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنان‌را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Search

Archive

Comments

There are currently no blog comments.